Nowa książka Pana Władysława Piaskowskiego

 "Przyczynek do dziejów szachów w Kościanie "

Na koniec 2017 roku została wydana kolejna książka o historii szachów w Kościanie. Kolejna publikacja Władysława Piaskowskiego - niestrudzonego miłośnika, pasjonata i propagatora kościańskich szachów. Książka „Przyczynek do dziejów szachów w Kościanie” stanowi naturalne rozwinięcie poprzednich książek. Praca zawiera historię kościańskich szachów od 1912 roku, opisuje szereg zupełnie nowych faktów, zdarzeń sportowych, przypomina wielu ludzi, którzy poświęcili tej dyscyplinie sporo czasu, pracy, serca, wykazali ogromne zaangażowanie, a także przyczynili się do znaczących sukcesów kościańskich szachistów. Ogromnym wsparciem dla tej dyscypliny były wówczas kościańskie zakłady pracy, a od 1981 roku przede wszystkim  Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Opracowanie jest bardzo cenne, iż dla wielu osób ta sfera życia Kościana jest mało znana. Kościańskie szachy rozwijają się od ponad 100 lat, notują wiele sukcesów, kształcą nowych zawodników i sympatyków, a co najważniejsze na trwale wpisały się w kulturę i historię miasta. Autor sięga historycznie głęboko wstecz, bo do XII wieku, uświadamiając nam, jak długa jest tradycja tej gry, skąd do nas przyszła, jak traktowano tych, którzy ją uprawiali? Nie ulega też żadnej wątpliwości, że umiejętność gry w szachy od szeregu wieków nobilitowała tych, którzy posiadali umiejętność jej praktykowania.

Serdecznie gratulujemy autorowi książki pasji, wytrwałości w poszukiwaniu materiałów i serdecznie dziękujemy  za trud i pracę na rzecz utrwalania śladów szachów w naszym regionie. Sądzimy że publikacja zachęci nowych sympatyków do gry w szachy.

Książka jest dedykowana pamięci kościańskiego  szachisty Dariusza Walenciaka który tragicznie zginął  w 2001 r.

autor książki Władysław Piaskowski